Rektörün Konuşması

Değerli ODTÜ’lüler,

Bugün burada sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirterek konuşmama başlamak istiyorum.

61. yaşını kutlayan ve her alanda öncü bir üniversite olarak; 97.932 lisans, 24.890 yüksek lisans, 4.110 doktora ve 557 ön lisans ve meslek yüksek okulu olmak üzere toplam 127.489 mezunu ile ülkemizde ve dünyada eğitim, araştırma, toplumsal hizmet ve iş dünyasına yön vermeye devam ediyoruz. Bu noktada övünç kaynağımız sadece mezunlarımızın sayısı değil, nitelikleri ile 61 yıldır dünyaya kazandırdıkları değerlerdir. Bugün dünyanın 140 ülkesinde ODTÜ’lü mezunlarımız yaşamaktadır. Bu mezunlarımız yaşadıkları ülkelerde toplumsal gelişmelere katkıda bulunmakta, sanayi ve teknolojiye yön vermektedirler. Göreve başlamamızla birlikte, ülkemizde ve dünyanın her köşesinde başarıları ile her daim gurur duyduğumuz mezunlarımızın hem birbirleri ile hem de üniversiteleri ile olan iletişimlerini iyileştirecek mekanizmaları devreye sokmak öncelikli projelerimiz arasında yer almaktadır.

Değerli ODTÜ’lüler,

Üniversitelerin üç ana işlevi eğitim, araştırma ve topluma hizmet sunmak olarak sıralanır. ODTÜ kuruluş yıllarından bugüne kadar her üç işlevi de dünya standartlarında gerçekleştirmiş, bireysel ve toplumsal, evrensel değerleri ve gelişimi önemseyen, sosyal sorumluluk bilinci oluşturmaya özen göstererek, bilimsel, teknolojik, kültürel ve çevresel değişimleri yaratabilecek ve sürdürebilecek nitelikte, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş bireyler yetişmesine liderlik ve öncülük eden bir eğitim anlayışını simgeleyen uluslararası bir üniversite olmuştur.

Büyüttüğümüz her bir ağaç, Anadolu Bozkırı içerisinde oluşturduğumuz ormanımız için ne kadar kıymetli ise, ODTÜ ruhu ile yetiştirdiğimiz mezunlarımız da çağdaş ve bilimin doğrularından vazgeçmeyen dünya vatandaşlarının oluşması için en az o kadar kıymetlidir. ODTÜ’de evrensel değerler gözetilerek sunulan eğitim ile öğrencilerimiz birer dünya vatandaşı olarak mezun olmaktadırlar. Mesleklerini dünyanın herhangi bir bölgesinde büyük bir başarı ile icra edebilmektedirler. Buna güzel bir örnek olarak Dünyada en çok çalışılmak istenen şirketler listesinde yer alan 8 şirketin (Microsoft, Google, Intel Corporation, IBM, Apple, Amazon, Facebook ve General Electric) sadece Amerika Birleşik Devletleri ofislerinde çalışan yaklaşık 280 ODTÜ’lü mezunumuz gösterilebilir.

ODTÜ’nün sağladığı kaliteli eğitimi kadar ulusal ve uluslararası düzeyde artan bilimsel etkisi ile de gurur duyuyoruz. Üniversitemiz bugüne kadar başta Avrupa Birliği fonları olmak üzere çeşitli uluslararası hibe programlarınca fonlanan 314 proje ile dünya ölçeğinde bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bütçesi 700 milyon Avro iken, ülkemize getirilen projelerdeki ODTÜ payı yaklaşık 44 milyon Avro’dur. Başta TÜBİTAK destekleri olmak üzere ulusal hibe programlarınca fonlanan 417 milyon TL’lik toplam bütçeli 1.000’i aşkın Ar-Ge projesi ile Üniversitemiz Ülkemizde en çok destek alan üniversiteler arasında yer almaktadır.

Üniversitemiz bünyesinde kurulan ODTÜ Teknokent, Ankara’nın gelişmesinde ve ülkemizin rekabet gücünde kilit rol oynayacak bir proje olarak hızla büyümektedir. Bu yıl içinde hizmete girecek olan “Bilişim ve İnovasyon Merkezi”mizle toplum ile bilim ve teknolojiyi buluşturmayı hedeflemekteyiz.

Üniversitemizin sanayi ile ilişkileri çok boyutlu olarak sürdürülmektedir. Sadece 2016 yılında üniversite-sanayi iş birliği kapsamında toplam 50 milyon TL bütçeli 183 Ar-Ge projesi yürütülmüştür. Bu projelerde toplam 200 akademisyenimiz çalışmıştır.

Aynı zamanda, Kalkınma Bakanlığı desteği alınarak; sağlık, elektronik, havacılık-uzay ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda yeni mükemmeliyet merkezleri kurulmaya ve mevcut merkezlerin altyapıları geliştirilmeye başlanmıştır.

Değerli ODTÜ’lüler,

Eğitim ve araştırma alanlarındaki birikimimizle, öğretim üyelerimizi toplumumuzla buluşturma noktasında da birçok proje gerçekleştirmekteyiz. Bu projelerin başında yeni oluşturduğumuz ODTÜ Bilim İletişimi Grubu ile mezunlarımızın ortak çalışması olan “Bilim Kafe” uygulaması gelmektedir. Bu etkinlik ile ODTÜ’lü hocalarımız farklı illerde halka açık mekanlarda toplumla yaptıkları bilimsel çalışmaları paylaşmaktadır. Bugüne kadar Mersin’de “Kuraklık”, Eskişehir’de “Palm Yağı”, Antalya’da “Uzay Radyasyonu”, Adana’da “Girişimcilik”, Kıbrıs’ta “Güneş Enerjisi” ve İzmir’de “Sınav Stresi” konulu Bilim Kafeler düzenledik. Her yaştan ve toplumun her kesiminden dinleyicilerle, her üç Kampüsümüzden hocalarımızı buluşturduk. Bu etkinliğimize sizlerin de desteği ile önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz. Bilim Kafe etkinliklerine fizisel bir mekan da kazandıracak olan, yeni formatı ile hizmet verecek “ODTÜDEN Bookstore”’un açılışını da siz değerli mezunlarımızla bugün gerçekleştireceğiz. “Bookstore”da ders kitaplarından güncel kitaplara, ODTÜ’nün prestij ürünlerine ve Bilim Kafe etkinliklerine de ev sahipliği yapacak bir kafeye yer veriyoruz. “ODTÜDEN Bookstore” dan elde edilecek gelirden burs fonuna destek sağlanacaktır.

Değerli ODTÜ’lüler,

Başarıları ile her daim gurur duyduğumuz ODTÜ mezunlarının en büyük ayrıcalığı Üniversitelerine olan bağlılıklarıdır. ODTÜ mezunları, hem bireysel hem de yurt içinde sayıları 18’e yurt dışında ise 22’ye ulaşan dernek ve temsilciliklerimiz ile ODTÜ’ye olan desteklerini, sağladıkları burslarla maddi olarak ve gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile manevi açıdan her geçen gün artırarak devam ettirmektedirler. Açılışını bugün sizlerle beraber gerçekleştireceğimiz ADIMODTÜ projesine de bu bağlamda mezunlarımızın değerli katkılarını bekliyoruz. ADIMODTÜ ile üniversitemizde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalardan, yeni yaşam yerlerinin oluşturulmasına; çeşitli sosyal sorumluluk projelerinden, topluluk aktivitelerine kadar geniş bir yelpazede sunulacak etkinliklere, ODTÜ mezunlarının ve dostlarının katkıda bulunmalarının ve bunun ötesinde bu etkinliklerin birer parçası olmalarının yolu açılacaktır. Türkiye’de bir ilk olacak proje ile ODTÜ dostları projelere yalnızca maddi olarak değil, fiziksel olarak da katkıda bulunabileceklerdir. Bireysel katkıların yanısıra kurumsal olarak da destek olmak mümkündür. Bu bağlamda bu proje kapsamında, Lise Tanıtım sunumlarımızı gerçekleştirdiğimiz Kümbet Salonu’muzun teknolojik altyapısını yenileyerek bize ilk desteği sağlayan ARÇELİK’e teşekkürlerimi sunmak isterim. Aynı şekilde A-1 kapısından stadyuma kadar ODTÜ’nün ilklerini sergilediğimiz panoların direk altyapısını ücretsiz olarak sağlayan MİTAŞ’a da teşekkür etmek istiyorum. ADIMODTÜ projesinin oluşmasında katkı sağlayan Kurumsal İletişim Ofisimize, Mezunlar Ofisimize ve ODTÜ Geliştirme Vakfına da teşekkür etmek istiyorum.

Değerli ODTÜ’lüler,

Bugün burada yıllar önce ders aldığınız hocalarınızı tekrar görecek, yemekhane sırasına girerek yemek yiyecek, yurtlarda kalacak ve arkadaşlarınızla dostlarınızla görüşeceksiniz. Mezun olduğunuz gün giydiğiniz cübbeyi tekrar giyecek, bölümlerinizi ziyaret edeceksiniz. Bazılarınız belki de yıllardır gelemediği güzel kampüsümüzün tadını çıkaracak. Bu bağlamda, 61 yıl gibi bir kurum için kısa sayılabilecek bir süre içerisinde bu güzel anıların oluşmasını sağlayan bütün ODTÜ’lü hocalarımıza, personelimize öğrencilerimize ve mezunlarımıza canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Daha iyi bir dünyayı geleceğe taşıyacak olan siz değerli ODTÜ mezunlarıdır.

Değerli ODTÜ’lüler,

Sözlerime burada son verirken, bugün burada olan bütün mezunlarımıza katıldıkları için teşekkür eder, en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof.Dr. Mustafa Verşan Kök
Rektör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir